היציבות היחידה הקיימת היא בשינוי המתמיד
כשנכנס אליי אדם לחדר, אני מפנה עבורו את המקום באופן בו ניתן יהיה לראותו נכונה לאותו רגע (בלבד). בכל מפגש מתקיימת התבוננות מחדש כזו המתייחסת לאדם במרחב כ"וולד". המקום הבטוח ביותר עבור כל אדם הוא בתוך עצמו. מהתבוננות ומפגש אלו משתקפים בפני האופן בו "מוחזק" הגוף, התחושות החיצוניות ולעיתים אף הסמויות והאנרגיה של אותו אדם – היציבה.
"החיים הם כמו רכיבה על אופניים, כדי לשמור על יציבות יש להמשיך לנוע"
אלברט איינשטיין.

יציבה כפי שאני רואה אותה מורכב משלושה:

המערכת הפרופריוספטיבית (proprioception): תחושה עצמית של הגוף (במודע ושלא במודע) ביחס לאיבריו וביחס למרחב. כלומר המודעות לעצמינו ולסביבה (מוח, עצבים, שרירים).

עובדות ופרמטרים יבשים של היציבה. נתונים הנבדקים לרוב באמצעות מבחני יציבה אורטופדים. אלו נעשים במספר מצבים ובודקים את היחסים בין האיברים השונים בגוף (body )ואינם לוקחים בחשבון מרכיבים אחרים של ה"אני" והסביבה בעמידה, בישיבה, בשכיבה ובתנועה.

מצב נפשי ומנטלי (mind): המצב המאובחן בחלקו כבר בהתבוננות והבנת שני המרכיבים הראשונים , אך יש לו נפרדות משלו. אבחון מצב זה מורכב יותר ולא נכנס לפירוט בשלב זה. רק נאמר שהוא מרכיב בלתי נפרד ממה שנקרא יציבה

השאיפה שלנו היא לאחדות – בסיס התמיכה בעבודה משותפת. כאשר נכנס אליי אדם לסטודיו השלב הראשון הוא התבוננות מתוך אמונה ליצירת מפגש אמיתי ביננו. התמיכה/ טיפול יעשו בארבעה רבדים, כאשר האחד משמש מסד ותשתית לבאים אחריו.

  • תמיכה ללא מילים וללא מגע – התבוננות והמפגש הראשוני ליצירת בסיס לעבודה.
  • תמיכה מילולית המתבצעת בעת העבודה המשותפת כוללת הנחיות, הוראות והסברים.
  • תמיכה במגע – העמקת התמיכה המילולית והוספת אינפורמציה נוספת ( מגע להבנת קצב נשימה, חום גוף וטיפול).
  • תמיכה פיסית – למקם את הגוף בצורה הנכונה ולהמחיש את יכולותיו האמיתיות.

מספר המפגשים ותדירותם משתנה מאחד לאחר ונקבע בהתאם לצרכיו האישיים של כל אדם ויכולותיו. עם זאת יש להבין שהמפגשים אינם בודדים או חד פעמיים ודורשים המשכיות , זמן ועבודה עצמית. כאשר ענין היציבה מנחה אותנו נשים את מרכז הפוקוס על ההיכרות את הגוף ועם הגוף. בתמיכה ללא מילים וללא מגע ואחר כך בתמיכה מילולית . כמובן שההיכרות תלווה בתרגילים פיזים בהנחיות מילוליות תוך מתן דגש על היציבה.

אז מהי הבחירה שלכם
שיעור יוגה עם חברים? מפגש אישי?
אולי להתחיל על גלגל? ואולי כוס קפה